מזוזה למסעדה: כל מה שצריך לדעת

מזוזה למסעדה: כל מה שצריך לדעת

המזוזה היא אחד הסמלים הכי מובהקים של היהדות והבית היהודי. מנהג המזוזה קשור בסיפור יציאת מצרים ובתקופה בה הפך עם עבדים לעם היהודי המקדש את ערכי החירות והאמונה באל אחד. המילה 'מזוזה' היא למעשה משקוף כאשר כיום הכוונה היא לחפץ הפולחני הכולל את בית המזוזה והקלף אשר בתוכו. למזוזה יש לא רק חשיבות רבה, אלא גם הלכות רבות באשר לייצור שלה, לכתיבת הקלף ולהתקנתה הנכונה. במאמר הזה נתמקד במזוזות אשר ימצאו את מקומן על כותלי מסעדות. נסביר את המורכבות והחשיבות שלהן וגם ניתן הנחיות כיצד לעשות זאת באופן נכון.

תשמישי קדושה מחנות חב"ד בכפר סבא

את המזוזות נוכל לרכוש כמובן במקומות רבים. חשוב אבל להקפיד ולרכוש מחנות מוכרת ומוסמכת בתחום. מזוזה היא אחת מתשמישי הקדושה המחייבים סופר סת"ם בשביל לכתוב את הפרשיות בה. רכישה מחנות מוסמכת תבטיח לכם שהמזוזה אינה פסולה חו"ח ושתוכלו לקבל שירות גם שנים קדימה לאחר הרכישה.

אות והדר היא חנות מוסמכת בה עובדים סופרי סת"ם יראי שמיים עם נסיון רב בתחום. אם אתם מחפשים מזוזה למסעדה שלכם, בוודאי נתקלתם בהמלצות הרבות שהוד והדר מקבלות מלקוחותיה הרבים.

מזוזה במסעדה

לפי ההלכה, יש לקבוע מזוזה במסעדה בכניסה אליה ובכל חדר אשר משמש לאנשים. זה לא כולל כמובן חדרי שירותים או מחסנים קטנים. את המזוזה יש לקבוע על המשקוף הימני כאשר נקודת הייחוס היא עם הפנים כלפי המסעדה בעת הכניסה. קובעים אותה כך שכולה נמצאת מעל קו השליש העליון. המנהג האשכנזי הוא קביעה בהטיה קלה ואילו זה הספרדי הוא בניצב לרצפה. בעת הקביעה, הפסיקה היא שלא מברכים מכיוון שזהו מצב שונה מקביעה בבית מגורים. פסיקות מעניינות קובעות שיש לקבוע מזוזה אפילו במסעדות שאינן כשרות רחמנא ליצלן. אין האחד מבטל את השני. ניתן לקבוע מזוזה באופן עצמאי הן בבית, הן בעסק וכמובן שגם במסעדה. ישנם אלו אשר מכבדים אדם אחר, לעיתים רב, בכבוד של קביעת מזוזה בפתח ביתם או בית העסק.

מזוזה למסעדה: כל מה שצריך לדעת

כשרות המזוזה

בית המזוזה צריך להיות נאה ועשוי כך שיגן באופן נאות על הקלף אשר בתוכו. אין הלכה מיוחדת לבית מזוזה והוא יכול להיות עשוי ממגוון חומרים ובמגוון צורות. הקלף אשר בתוך בית המזוזה הוא זה אשר יש לגביו הרבה הלכות. הוא חייב להיות כמובן מעור אמיתי של מספר בהמות כשרות. הוא צריך להיות כתוב על ידי סופר סת"ם ירא שמיים. חשוב לציין שהכיתוב חשוף לפגעי הזמן: חום, קור, לחות ואפילו מזיקים שונים. לפיכך יש לבצע בדיקה תקופתית של המזוזה. בבית מגורים ההמלצה היא לערוך בדיקה כשאת פעם בשנתיים בערך. במסעדה ההמלצה היא לבדוק באופן תכוף יותר משני טעמים: ראשית המזוזה במסעדה עלולה להיות נתונה לתנאים קשים יותר וכך לבלאי מואץ יותר. שנית, היא בשימוש על ידי רבים. בדיקה שגרתית תבטיח שאתם לא מחטיאים את הרבים בכך שהמזוזה המוצבת במסעדה שלכם היא חלילה פגומה.

 

לבסוף, חשוב לזכור שיש גם רמות שונות להידור של הקלף עליו כתובות הפרשיות. קלף מהודר הוא כזה אשר נכתב תוך הקפדה יתירה על הפרטים הקטנים כמו גם על חומרי הגלם שלעיתים יכולים להיות יקרים. במזוזה אשר משמשת לעסק ובייחוד למסעדה, נמליץ על קלף מהודר שכזה אשר יכבד את המקום בו המזוזה מותקנת, יכבד את הבעלים והאורחים ויוסיף קידוש השם בעולם.

 

המאמרים שלנו

המגזין

חלק חשוב מהחוויה: מה אוכלים בצרפת?

חשבתם על טיול לצרפת? ודאי דמיינתם את עצמכם מטיילים לאורך שאנז אליזה, מביטים במגדל אייפל המרהיב, נהנים מהאווירה הרומנטית וחושפים את עצמכם למאפים וקינוחים צרפתיים

לקריאה>>