המדריך השלם לשוקולד: איך להכין, לטמפרר ושאר ירקות

המדריך השלם לשוקולד: איך להכין, לטמפרר ושאר ירקות

מי לא אוהב שוקולד? מדובר באחד מחומרי הגלם האהובים ביותר על ילדים ומבוגרים. בכדי לסייע לכם להכין כמו גם לשמור על השוקולד בצורה איכותית ריכזנו את מיטב הטיפים בהם תוכלו להיעזר – לחוויה קולינרית בלתי נשכחת.

שוקולד: כל מה שרציתם לדעת

אחד המוצרים האהובים ביותר על מבוגרים כמו גם ילדים הוא שוקולד. השוקולד מכיל ריכוז גבוה של קקאו לצד סוכרים שהופכים את השוקולד לאחד ממוצרי הגלם האהובים ביותר בכל רחבי העולם. השוקולד מורכב מרכיבים שמשפיעים על כל אחד מאיתנו בצורה שונה: חלק מרגישים רגועים יותר,  חלק מספרים כי השוקולד משפר את מצב הרוח שלהם ואילו אחרים מרגישים צורך בהול בשוקולד בעיקר בזמן לחץ או אפילו לפני קבלת המחזור. למעשה, השוקולד מכיל לא מעט ערכים תזונתיים הכוללים בין היתר ויטמינים ומגנזיום ועל כן עדיף תמיד לבחור בשוקולד מריר שלו אחוז גבוה מאוד של מוצקי קקאו (80%) על פני שוקולד תעשייתי. זו הנקודה להסביר כי נהוג לסווג את השוקולד לשלושה סוגים עיקריים: שוקולד לבן המכיל חמאת קקאו, אבקת חלב וכן סוכר. שוקולד חלב המכיל מוצרי קקאו, אבקת חלב וסוכר ושוקולד מריר שנחשב לשוקולד האיכותי ביותר בשל מוצקי הקקאו הגבוהים.

שוקולדים מומלצים לאפייה

על מנת לעבוד עם שוקולד נדרש לבצע רכישה של שוקולד איכותי מחנות המתמחה בתחום. ישנם סוגים שונים של שוקולד המיועדים לאפייה. אחד מסוגי השוקולדים לאופים הוא שוקולד לובקה שנחשב לאחד מהסוגים האהובים ביותר ע"י אופים, וזאת בשל היותו שוקולד איכותי עם אחוזי קקאו גבוהים כמו גם נוח מאוד לעבודה. גם שוקולד זאפירו נחשב לשוקולד מצוין בעבור אופים וזאת בשל היותו מתאים לקישוט שוקולד בעבור עוגות כמו גם בעבור הכנה של פרלין. שוקולד מצוין נוסף הוא שוקולד קליבו בצבע רובי, לטובת אפייה של עוגות כמו גם עוגיות. שימו לב כי עדיף שלא לעבוד עם שוקולד חלב מאחר והוא נוטה להתקשות באופן מהיר, ועל כן בתהליך הבחירה של השוקולד רצוי להיעזר באנשי מקצוע המתמחים בתחום השוקולד והאפייה.

המדריך השלם לשוקולד: איך להכין, לטמפרר ושאר ירקות

איך מאחסנים שוקולד?

חמאת הקקאו ממנו מורכב השוקולד רגיש מאוד לתנאי הסביבה כמו חום, לחות ובעיקר לאור השמש. על כן, בכדי לשמור על השוקולד בצורה האיכותית ביותר חשוב לאחסן אותו במקום קריר ועם שימת דגש על סגירה הרמטית של השוקולד כאשר מכניסים אותו למקרר. העדיפו לאחסן את המקרר בטמפרטורה קבועה של עד ל-20 מעלות לכל היותר. כאשר השוקולד חשוף לשמש הוא עלול לעבור תהליך של חמצון מהיר ועל כן העדיפו לשמרו את השוקולד שלכם במקור קריר ויבש.

טמפרור נכון

תהליך הטמפרור של השוקולד צריך להתבצע בשלושה שלבים: חימום של השוקולד, קירור ולאחר מכן חימום מחדש. שימו לב כי מדובר בתהליך שצריך להתבצע בצורה מדויקת – ועל כן חשוב מאוד לבצע רכישה של מד טמפרטורה מקצועי אשר באמצעותו ניתן לבדוק כי אכן תהליך הטמפרור מתבצע בצורה מושלמת, וזאת בהתאם לסוג השוקולד. בשלב הראשון נמיס את השוקולד במיקרו, ובשלב השני יוצקים כ-2/3 מהשוקולד על גבי השיש באמצעות מרית. שימו לב כי הטמפרטורה צריכה להגיע ללא יותר מ-27 מעלות. בשלב השלישי נחזיר את השוקולד לקערה ומחממים בשנית באמצעות קערת בן מארי המאפשרת ליצור חימום מחודש עד לטמפרטורה של 28 מעלות. לכל שוקולד יש את הטכניקה שלו מבחינת הטמפרור ועל כן מומלץ להתנסות ולבחון בעצמכם, עד אשר תהיו עם ביטחון מלא לטובת יצירת תהליך עבודה יעיל עם שוקולד.

המאמרים שלנו

המגזין

חלק חשוב מהחוויה: מה אוכלים בצרפת?

חשבתם על טיול לצרפת? ודאי דמיינתם את עצמכם מטיילים לאורך שאנז אליזה, מביטים במגדל אייפל המרהיב, נהנים מהאווירה הרומנטית וחושפים את עצמכם למאפים וקינוחים צרפתיים

לקריאה>>