מיפן באהבה: הכול על המשקה האלכוהולי סאקה

מיפן באהבה: הכול על המשקה האלכוהולי סאקה

סאקה הוא המשקה הלאומי של יפן והוא מהווה צוהר לרוח יוצאת הדופן של האמנות היפנית ולרבדים המורכבים של תרבות יפן. כדי לייצר סאקה נדרשת מיומנות, דיוק וסבלנות. בעוד שסאקה הוא המונח שבמערב משתמשים בו לעתים קרובות כדי כיין אורז יפני, שיטת הבישול שלו שונה מיין או בירה.

כיצד מייצרים סאקה?

נתחיל מזה שסאקה הוא משקה אלכוהולי יפני העשוי מאורז. לאחר שמגדלים את האורז המקומי הטוב ביותר, כמו קוג'י, בצורה מופתית כדי לספק אנזימים שמפרקים עמילן אורז לסוכר, מעבירים אותו שטיפה, השרייה ואידוי. יש כמה דגשים שחשוב לשים עליהם כמכינים סאקה הם: הראשון, הכנת סטרטר תסיסה מדויק עם שמרים, שמרי סאקה יהפכו סוכר לאלכוהול. השני הוא יצירה ופיקוח על מחית תסיסה עיקרית במשך שבועיים עד ארבעה שבועות לקבלת הטעם המלא ביותר. השלישי יהיו הלחיצה, הסינון והפיסטור להשגת מאפיינים רצויים של סאקה ולשמירה על איכות יציבה. והאחרון יהיה יישון של שלושה עד שישה חודשים כדי לרכך את הקצוות הגסים של כל אצווה ולאזן את הטעמים לפני הביקבוק.

סוגי סאקה

כמו יין או בירה, טעמי הסאקה מגיעים בזנים רבים – כל אחד עם העוצמה שלו, המורכבויות שלו ופרופיל הטעם והארומה הייחודיים לו. סאקה יכול להשתלב היטב עם מגוון רחב של מאכלים, לא רק עם דגים ופירות ים, אלא גם עם אוכל עשיר או מתובל. מבחינת אחוז האלכוהול, סאקה לא מדולל יכיל בין 20-18 אחוז. אם הסאקה דולל במים לפני שהוא בוקבק, הוא יכיל בסביבות ה-15 אחוז.

הסוגים הנפוצים ביותר של סאקה כוללים:

ג'ונאמי (Junmai):

"אורז טהור". ג'ונאמי סאקה בצורתו הטהורה ביותר, ללא סוכרים מלאכותיים, תוספים או שימוש באלכוהול של בירה. עשוי מאורז, מים, קוג'י ושמרים ומציע טעם בעל גוף מלא, מלוח עם חומציות.

ג'ונאמי טוקובצו (Tokubetsu Junmai):

"ג'ונמאי מיוחד". זן הסאקה הזה עדיין מבושל רק מאורז, מים, קוג'י ושמרים, אבל האורז מלוטש עד ל-60% (או פחות), ונעשה שימוש בשיטת ייצור ראויה לציון. זה סאקה מאוזן היטב עם מורכבות ארצית.

ג'ונאמי ג'ינג'ו (Junmai Ginjo):

ג'ינג'ו פירושו זן שנבחר ונרקח בקפידה. סוג זה של סאקה מוגדר על ידי יחס ליטוש אורז של 60% או פחות, ונעשה שימוש בשיטת הבישול של ג'ינג'יקומי (Ginjikomi) – תנאים קרירים במיוחד ותקופת תסיסה ארוכה יותר. לסוג זה של סאקה יש ניחוחות פירותיים ופרחוניים עדינים ולעיתים קרובות טעמו חלק, קליל ומרענן.

מיפן באהבה: הכול על המשקה האלכוהולי סאקה

ג'ונאמי דאיג'ינג'ו (Junmai Daiginjo):

"דאי" פירושו גדול או גדול יותר. עם סאקה זה, האורז מלוטש עוד יותר עד 50%, תוך ניצול הליבה האמיתית של כל גרגר אורז לטובת התסיסה. יחד עם תסיסה בטמפרטורה נמוכה לתקופה ארוכה יותר, ייצור זה עתיר המאמץ דורש דיוק מירבי. זן זה ידוע בניחוחות הפרחוניים והפירותיים שלו.

נאמה (Nama):

שימוש במיקרו-סינון במקום פיסטור, ה"סאקה הגולמי" צעיר ורענן בטעמו, תוסס, אפילו קצת אגוזי ולעתים קרובות בעל מורכבות ארצית.

ניגורי (Nigori):

כלומר "סאקה מעונן או מעורפל." הסאקה הנועז והמתוק הזה מסונן גס (לעיתים קרובות אף מסומן ללא סינון) כדי לאפשר לחלק ממוצקי האורז להישאר בנוזל. זה נותן לסאקה הזה את המראה הלבן החלבי הייחודי שלו.

ג'נשו (Genshu):

זן זה אינו מדולל במים, כך שהוא שומר על תכולת האלכוהול המקסימלית המקורית שלו – כ-19 אחוז. הוא מספק טעם עשיר, בעל גוף מלא.

לסיכום

בפעם הבאה שאתם יוצאים לאכול סושי במסעדה שווה נסו את הסאקה. רוב הסיכויים שהוא יהיה איכותי ובשילוב עם הסושי אתם תרגישו שכל הזמן הזה בעצם פספסתם את החוויה הזו.

המאמרים שלנו

המגזין

חלק חשוב מהחוויה: מה אוכלים בצרפת?

חשבתם על טיול לצרפת? ודאי דמיינתם את עצמכם מטיילים לאורך שאנז אליזה, מביטים במגדל אייפל המרהיב, נהנים מהאווירה הרומנטית וחושפים את עצמכם למאפים וקינוחים צרפתיים

לקריאה>>