לא אוכלים לפני שמברכים: כך נתאים את הברכה לסוג המזון

לא אוכלים לפני שמברכים: כך נתאים את הברכה לסוג המזון

ברכות האוכל הנקראות גם ברכות הנהנין, הן ברכות שאותן אנחנו צריכים לברך לפני כל אכילה. הברכה מבטאת את הרעיון שהאוכל הוא מתנה שה' שלח לנו, ואינה מובנת מאיליה. הברכה מגיעה גם קודם האכילה וגם לאחריה. לכל מאכל יש כמובן ברכות שונות, שאותן כל אחד חייב להכיר. אנחנו כאן כדי לעזור לכם להתאים את הברכה לסוג המזון שאתם אוכלים.

ברכות הנהנין

ברכות לפני אכילה הן אחד הדברים הכי חשובים ביומיום של כל יהודי. את הברכות אנחנו פוגשים כל הזמן, ולמעשה לפני כל אכילה ואחריה אנחנו צריכים לברך. אם אתם לא יודעים מה מברכים על כל מאכל ואתם מוצאים את עצמכם לא פעם מתלבטים בשאלות כמו מה מברכים על קוסקוס? מה מברכים על יין? או מה מברכים על מיץ תפוזים? אנחנו כאן כדי לתת לכם סקירה קצרה על הברכות.

נציג לכם את הברכות השונות ונגדיר לכל ברכה עבור אלו מאכלים היא נועדה. העקרונות הללו יעזרו לכם להבין מה בדיוק לברך כל מאכל.

המוציא לחם מן הארץ

ברכת המוציא היא ברכה שאותה אנחנו מברכים רק על לחם. לפני כל אכילת לחם, לאחר שאנחנו נוטלים ידיים, אנחנו מברכים המוציא לחם מן הארץ ואז יכולים לאכול מן הלחם. הלחם שעליו מברכים את הברכה הזו הוא לחם שעשוי מכל אחד מחמשת מיני דגן הבאים: חיטה, שעורה, כוסמת, שיפון ושיבולת שועל. הברכה הזו היא על הלחם בלבד ועל תוצרים שונים שנעשים מהקמחים הללו.

בורא מיני מזונות

בורא מיני מזונות היא ברכה שנועדה עבור מאכלים שעשויים מחמשת מיני דגן שהזכרנו, אולם אינם לחם. הברכה הזו מתאימה לעוגות, עוגיות, קוסקוס ועוד מאכלים רבים. מאכל נוסף שעליו מברכים את הברכה הזו הוא אורז, על אף שהוא גדול באדמה באופן ישיר.

בורא פרי העץ

בורא פרי העץ היא ברכה שכפי שהשם שלה אומר, מברכים אותה על פירות מכל מיני סוגים. לפני כל אכילה של פרי, לא משנה איזה, אנחנו צריכים לברך בורא פרי העץ.

לא אוכלים לפני שמברכים: כך נתאים את הברכה לסוג המזון

בורא פרי האדמה

בורא פרי האדמה זו ברכה שמברכים לפני אכילה של דברים הגדלים על האדמה אך לא בעצים. הברכה הזו כוללת כמובן ירקות לכל סוגיהם ובנוסף לזה גם קטניות. בורא פרי האדמה היא ברכה חשובה במיוחד, ובמקרה שבו ברכתם אותה על פרי, אין צורך לחזור ולברך שוב בורא פרי העץ.

שהכל נהיה בדברו

ברכת שהכל היא הברכה המצויה ביותר, ואותה מברכים על כל מאכל שלא עומד באחת הקטגוריות שעליהן דברנו. הברכה הזו מיועדת עבור בשר, דגים, מוצרי חלב, ביצים וכל מאכל שלא נמצא בצורתו הטבעית ואינו עשוי מדגנים. חשוב לציין שגם פירות או ירקות שעברו שינוי משמעותי, מברכים עליהם את ברכת שהכל.

ברכות לאחר האכילה

הברכות שלפני האכילה הן רק החלק הראשון, וכמובן שגם לאחר האוכל עלינו להודות לה' על זה שאכלנו ואנחנו שבעים. אחרי אכילה של לחם יש לברך את ברכת המזון, שהיא הברכה הארוכה ביותר מכל ברכות האוכל. לאחר אכילה של מזונות יש לברך ברכת 'על המחיה', שנקראת גם ברכה מעין שלוש, ועבור שאר המאכלים הברכה לאחר האוכל היא ברכת 'בורא נפשות'.

לסיכום

ברכות האוכל שידועות גם בתור ברכות הנהנין, הן ברכות שמלוות אותנו בכל יום. לכל מאכל יש ברכה שמתאימה לו לפני האכילה וברכה שאותה יש לברך לאחר האכילה. הברכות נועדו לבטא את ההודאה שלנו לה' על כך שהוא שלח לנו את האוכל שמאפשר לנו לחיות.

המאמרים שלנו

המגזין

חלק חשוב מהחוויה: מה אוכלים בצרפת?

חשבתם על טיול לצרפת? ודאי דמיינתם את עצמכם מטיילים לאורך שאנז אליזה, מביטים במגדל אייפל המרהיב, נהנים מהאווירה הרומנטית וחושפים את עצמכם למאפים וקינוחים צרפתיים

לקריאה>>