הפרעת קשב וריכוז: אילו מאכלים יכולים לעזור?

הפרעת קשב וריכוז: אילו מאכלים יכולים לעזור?

טיפול בהפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז נחשבת תופעה נפוצה בקרב אנשים בכול הגילים. מדובר בהפרעה שסובלים ממנו אנשים רבים והיא יכולה להיות מלווה גם באימפולסיביות והיפראקטיביות. את ההפרעה אפשר לאבחן בגיל צעיר – אבל היא בדרך כלל מאובחנת בגיל הבגרות בעוד שמדובר בהפרעה הידועה בראשי התיבות ADHD ונחשבת ממקור נוירולוגי וביולוגי.

מי שסובל מהפרעה כזאת ימצא כי יש לו קושי להתרכז ולבצע משימות מתחילתן עד סופן וישים לב כי אין לו יכולת להקשיב או להתרכז וכי אינו יכול לרסן שרירים בגופו בזמן ההקשבה – מה שעלול להוביל להיפר אקטיביות.

הפרעה כזאת יכולה להוביל לכישלון בתחומים שונים החל מכשלון בלימודים או בקריירה עד להרס של מערכות יחסים. לכן רבים מנסים לטפל בכך באמצעות מגוון שיטות.

ואכן הטיפול הוא רגשי ולעיתים גם תרופתי. בין היתר, התאמת תזונה נכונה ותוספי תזונה יכולים לסייע לטפל בהפרעה בזמן שאפשר ליטול ריטלין. ריטלין טבעי הוא בעצם טיפול בתופעה בשיטות שונות במידה ומעוניינים לטפל בבעיה באופן טבעי. חשוב לדעת שתוספי תזונה וטיפולים טבעיים יכולים לספק ריכוז ושינוי תזונתי מרגיע.

אז איזה מאכלים יעזרו למתן את ההפרעה? הנה כמה דוגמאות:

קפה

נטילת קפאין במנות סבירות יכולה להרגיע אנשים שיש להם הפרעת קשב וריכוז ולספק את הריכוז הדרוש. צריכת קפאין או תה ירוק תאזן את פעילות המוח ותפחית סימפטומים של הפרעות קשב וריכוז. לכן כדאי לבדוק מהן מנות הקפאין המומלצות לכם ביום באמצעות תזונאית של קופת החולים.

אגוזים

אגוזים נחשבים food for thought – משמע: "מזון למחשבה". אגוזים מסוגים שונים משפרים את היכולות הקוגניטיביות. השומנים הבריאים של האגוזים מספקים נוגדי חמצון טבעיים, אומגה 3 ושומנים טובים ובריאים למוח. לכן הם תורמים לריכוז.

דגי סלמון

דג סלמון הוא דג המכיל כמויות גדולות של אומגה 3. הדג עוזר לחזק את הזיכרון, מכיל כמויות טובות של חומצות שומן הנחשבות חיוניות לבריאות המוח ומונע אלצהיימר ודמנציה. שלבו בתזונה שלכם דגים שמכילים אומגה 3.

פירות יער

פירות יער כמו אוכמניות יעזרו להמריץ את הגוף אבל להזין את אותו גם בוויטמינים כמו ויטמין K וC שניהם נוגדי חמצון מועילים. אוכמניות מגנות על המוח מניוון והן מרגיעות ומספקות משהו מתוק ובריא למרץ בזמן ריכוז כמו בזמן לימודים

קקאו

אם אתם אוהבים מתוק, כדאי שתדעו שקקאו משפר את מצה הרוח ובונה תאים במוח. קקאו מונע הרס של תאים עצביים ומשפר משמעותית את תפקוד המוח.

ומה כדאי לא לאכול או לשתות?

הוציאו מהתפריט חטיפים, עוגות, עוגיות, בורקסים ובצקים ובכלל מזון מעובד. מזון כזה יכול לעורר אלצהיימר, סוכרת, השמנה ומחלות לב. כמו כן הימנעו מלשתות משקאות אנרגיה שרק יפריעו לכם לישון שנת לילה טובה משום שהם מלאים בסוכר מעובד.

כיצד יודעים מה לאכול?

כדי לדעת מה כדאי לאכול וכיצד לבנות את התפריט היומי מומלץ לבצע בדיקות דם דרך קופת החולים ולהזמין תור לתזונאית. אשת המקצוע תוכל להתאים לכם תפריט יומי שישפר את הריכוז, יחזק את הזיכרון וימנע מחלות ופגיעה בתאי העצב שגורמים לשכחה ומחלות נוירולוגיות. כך תוכלו לסייע לעצמכם או לילדים שלכם לטפל בבעיות קשב וריכוז.

 

מקורות מידע: מאמר מתוך אתר כללית,  Ynet והרבלייף

**כל הנאמר הוא לא המלצה רפואית או חוות דעת רפואית מכל סוג שהוא, לקבלת מידע רפואי וייעוץ יש לפנות לגורמי רפואה מקצועיים.

המאמרים שלנו