כל הדרך לתעודת הכשרות – עלות אגרה, עלות משגיח וסוגי כשרות

כל הדרך לתעודת הכשרות – עלות אגרה, עלות משגיח וסוגי כשרות

במדינת ישראל יש רבים ששומרים על אכילת אוכל כשר. בין אם מדובר בדתיים של ממש או כאלו אשר מגדירים את עצמם מסורתיים, נראה שרוב הציבור מעוניין בהשגחה על הכשרות במסעדות בהן הוא סועד. שמירת הכשרות נעשית בעיקרה על ידי המועצות הדתיות הכפופות לרבנות הראשית ולמשרד הדתות. על העסק עצמו מושתות הוצאות שונות בהתאם לגודלו, סוג המנות המוגשות ואפילו סוג הכשרות הרצויה לו. למעשה, רוב הכשרויות הן של הרבנות הראשית כאשר יש גם כשרויות מהודרות יותר. אלו כוללות כשרויות בד"צ, כשרויות מהדרים אשר יכולות להיעשות על ידי מספר גופים שונים כגון 'העדה החרדית' או 'בית יוסף'. הכשרות של בתי העסק לא באה בחינם. יש לה עלויות המורכבות מגורמים שונים: אגרות למוסדות המשגיחים, עלויות של משגיחי הכשרות עצמם ועלויות בשל התאמות שונות וחומרי גלם יקרים יותר שעל המסעדה, המלון או עסק המזון לרכוש. אותן עלויות מגיעות לבסוף אלינו הצרכנים ולמרות שהן נחלקות על פני מספר רב של סועדים, יש להן עלות כלשהי המורגשת בכל ארוחה.

כל הדרך לתעודת הכשרות - עלות אגרה, עלות משגיח וסוגי כשרות

אגרות הכשרות השונות

העלויות על אגרות הכשרות משולמות למשרד הדתות לפי גודל העסק ויכולים להיות בסכומים שינויים ניכרים שכדאי להכיר. כל האגרות הנקובות הן לשנה כאשר בנוסף אליהן יש לשלם עוד 180 ש"ח לפתיחת תיק הכשרות ומעל 200 ש"ח בשביל תעודת ההכשר לפסח. מסעדה בה יש עד 20 מקומות לסועדים תשלם 528 ש"ח. מסעדה עד 50 מקומות כבר תגיעה ל759 ש"ח. עסק מעל 51 סועדים כבר ישלם 1398 ש"ח. אם הסכומים הללו נראים לכם גבוהים, להלן האגרות של המלונות, שם הסכומים גבוהים בהרבה: מלון עד 70 חדרים ישלם מעל ל3200 ש"ח. מלונות גדולים יותר כבר יגיעו לסכומים של חמש ספרות. אולם אירועים קטן יחסית, עד 450 אנשים, ישלם מעל 2700 ש"ח כאשר מעל ל1000 אורחים הסכום יגיע לכמעט 5000ש"ח.

עלויות נוספות

על העלויות הללו יש להחשיב את התשלום למשגיחי הכשרות עצמם. אלו מתומחרים בשכר שעתי לא גבוה מאד של 37 ש"ח לשעה. על זה יש להוסיף נסיעות. העלות הסופית תיקבע לפי סוגי התהליכים והרכיבים המוגשים. בראש הרשימה תעמוד מסעדה אשר מגישה מנות בשריות הכוללות כבדים ולבבות אשר מצריכה גם הפרשת חלה וניפוי קמח. במצב כזה התשלום עבור ההשגחה יכול לעבור את ה2000ש"ח בחודש. מסעדה חלבית ללא הגשה חמה תיפרד מסכום של 800ש"ח, אמנם לא סכום גדול אבל יש לזכור שמדובר גם במקום בו מחיר המנות נמוך יותר בדרך כלל.

לבסוף, כל הסכומים הללו מדברים רק על הכשרות הרשמית של המדינה. מי שירצה כשרות מיוחדת ומהודרת, הרי שהסכומים כבר יכולים להיות משמעותיים הרבה יותר. קשה להשיג נתונים מדוייקים על כך כי מדובר בגופים פרטיים, אבל מדיווחים שונים עולה שזו הוצאה גבוהה באופן משמעותי מכשרויות רגילות.

 

המאמרים שלנו

המגזין

חלק חשוב מהחוויה: מה אוכלים בצרפת?

חשבתם על טיול לצרפת? ודאי דמיינתם את עצמכם מטיילים לאורך שאנז אליזה, מביטים במגדל אייפל המרהיב, נהנים מהאווירה הרומנטית וחושפים את עצמכם למאפים וקינוחים צרפתיים

לקריאה>>