אילו סוגי ניתוחים בריאטרים קיימים, מהם הסיכונים ואיך נראה תהליך ההחלמה?

אילו סוגי ניתוחים בריאטרים קיימים, מהם הסיכונים ואיך נראה תהליך ההחלמה?

על פי ההערכות, כ-200,000 במדינת ישראל סובלים מהשמנת יתר חולנית. מדובר במגפה כלל עולמית שזוכה להתעניינות הולכת וגוברת מצד הציבור, וזאת בשל ההשלכות הדרמטיות של השמנת יתר על איכות החיים – החל מבעיות מעיים קשות ועד התפתחות של מחלות כמו למשל סוכרת ועוד. אם עד לפני מספר שנים היכולת של גברים ונשים לשנות את המצב הייתה רק באמצעות דיאטה קיצונית, כיום ישנה אופציה לביצוע של ניתוח בריאטרי שנועד לצמצם את גודל הקיבה אבל גם לאפשר תחושה של שובע באופן משמעותי. התהליך עצמו מתחיל קודם כל בהערכה על ידי דיאטנית, פסיכולוג כמו גם רופא, מתוך מטרה לבחון את המוכנות לניתוח. מה חשוב לדעת לגבי הסוגים השונים של הניתוח הזה וכיצד להכין את עצמכם? להלן כל הפרטים.

ניתוח בריאטרי – כל מה שצריך לדעת

שינוי באורח החיים ואימוץ של אורח חיים בריא הוא קשה מאוד לכל אדם, אבל בייחוד בעבור מי שסובל מהשמנת יתר. מחלת ההשמנה היא מחלה קשה שפוגעת באופן משמעותי באיכות החיים, ועל כן אם הגעתם למצב שבו אתם  לא מצליחים לשלוט על הרגלי האכילה, ישנה אפשרות לניתוח בריאטרי. רוב הניתוחים המתבצעים היום מבצועים על ידי לפרוסקובי, דרך יצירה של מספר חורים קטנים בדופן הבטן, מבלי לפתוח את הבטן במלואה כפי שהתבצע בעבר. שיטה זו נחשבת לטובה מאחר והכאבים פחותים והצלקות מזעריות, כאשר הזיהומים פוחתים באופן משמעותי. בנוסף, ישנם ניתוח טבעת, ניתוח שרוול או ניתוח מעקף קיבה. רשלנות רפואית בניתוח מהסוג הזה היא לצערנו אלמנט שצריך לקחת בחשבון, ועל כן בחירה של מוסד רפואי מוביל לצד בדיקה אודות הרופא המטפל היא חיונית לטובת הצלחת ההליך והימנעות מנזקים שעלולים להשאיר אתכם עם נזקים ארוכי טווח.

על כן, לצורך שקילת הכדאיות לביצוע של ניתוח בריאטרי, והבנת הסיכונים הכרוכים נדרש לבצע קודם כל בדיקה מקדימה אשר בוחנת את המצב הרפואי,  בדיקות דם כלליות כמו גם בדיקות הדמיה כמו למשל צילום חזה ועוד, לצד בדיקה של קרדיולוג כמו תזונאית המלווה אתכם לכל אורך התהליך, וזאת מתוך מטרה לוודא כי אכן כשירים לביצוע של ניתוח, על פי ההחלטה של הרופא המטפל אשר לוקח בחשבון את כל המרכיבים הרפואיים בשביל לקבל החלטה נכונה בנוגע לטכניקה של הניתוח.

 

 

כיצד מתבצע תהליך ההכנה לניתוח?

תהליך ההכנה מתבצע בקופת החולים, כאשר הבירור הרפואי המקיף הוא חלק חיוני שעליו אסור לפסוח בדרך. צריך להבין כי תהליך ההכנה הוא סוציאלי כמו גם תזונתי, מתוך מטרה לשפר את הרגלי האכילה טרם ביצוע הניתוח, כך שניתן יהיה לבצע בחירה נכונה של סוג הניתוח. חלק מקופות החולים מספקות למועמדים לניתוח בריאטרי אפשרות להצטרף לקבוצות תמיכה שמציעות גם שפע של מידע אודות סוגי הניתוחים כמו גם תהליך ההחלמה, ועל כן מומלץ לנצל את האופציה הזו מתוך מטרה להוביל בסופו של דבר להליך מוצלח. לאחר סיום הבדיקות המקיפות ולקראת הועידה, מומלץ להיפגש עם כירורג שיקבע את סוג הניתוח המתאים ביותר.

שבועיים לפני הניתוח רצוי להפחית אכילה של לחם, דגנים וכן תפוחי אדמה, מתוך מטרה להגביר את הסיכויים לעבור את הניתוח בהצלחה. הכנה נאותה לניתוח היא חלק מהותי, כאשר הניתוח עצמו אורך למשך זמן קצר באופן יחסי, בעקבות פיתוח של אמצעים רפואיים מתקדמים המאפשרים  לקצר א זמן הניתוח ואף לחזור לשגרת החיים במהירות ואף להפחית במשקל באופן דרמטי, בפרק זמן קצר.

לסיכום

קיימים סוגים שונים של ניתוחים בריאטריים שנועדו לסייע למי שסובל מהשמנת יתר להפחית במשקל ואף ליצור אורח חיים בריא ומאוזן. יחד עם זאת, צריך  לקחת בחשבון כי לא כל ניתוח מתאים לכל אחד ועל כן החלטה לגבי אופן הניתוח צריכה להתבצע באמצעות צוות רב תחומי.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

המאמרים שלנו

המגזין

חלק חשוב מהחוויה: מה אוכלים בצרפת?

חשבתם על טיול לצרפת? ודאי דמיינתם את עצמכם מטיילים לאורך שאנז אליזה, מביטים במגדל אייפל המרהיב, נהנים מהאווירה הרומנטית וחושפים את עצמכם למאפים וקינוחים צרפתיים

לקריאה>>